În data de 25.10.2024, în jurul orei 05:10, s-a prezentat pentru a intra în țară prin Punctul de Trecere a Frontierei Călărași cu specific rutier, un cetățean ucrainean în vârstă de 52 de ani, aflat la volanul unui ansamblu rutier care, conform documentelor prezentate, transporta articole vestimentare pe ruta Turcia-Bulgaria-România-Ucraina.
În urma controlului, polițiștii de frontieră au descoperit în cabina mijlocului de transport bunuri susceptibile a fi contrafăcute, sens în care autocamionul a fost trecut în linia a doua de control, fiind solicitat sprijinul organelor vamale pentru desigilarea acestuia.
Cu ocazia finalizării verificării mijlocului de transport, în interiorul semiremorcii a fost descoperită cantitatea de 3.398 bunuri, constând în încălțăminte, articole de vestimentație și marochinărie, toate purtând însemnele unor mărci cunoscute și fiind susceptibile de a fi contrafăcute.
Bunurile, estimate la o valoare de aproximativ 6.400.000 lei dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În cauză a fost întocmit dosar penal, iar în prezent se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare și care îl prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie propuse soluții legale prin unitatea de parchet.